Har ni märkt av "pepparkakseffekten"?
"Man blir snäll av att äta pepparkakor" må vara en myt men något har helt klart kickat in här på bygden. Iaf idag. 😊
Var ut till mataffären och handlade vad som saknas för kommande veckan och sällan har jag fått så många leenden, "Hej!", "Tack!" och "Varsågod!" både under promenaden och i affären. Jag gjorde mitt bästa för att inte vara sämre själv.
Jag och de andra som använder munskydd och dansar runt i gångarna för att undvika onödiga möten brukar vara i minoritet men icke idag. 😀
Var så härligt att känna sig piggare efter handlingen istället för halvt slutkörd av allt passande och parerande som annars brukar behövas.
Hur är det hos er? Har folk visat lite extra hänsyn nu när julen närmar sig och coronaeländet tagit ny fart?
// Harley
Har inte märkt av det faktiskt, men å andra sidan har jag inte märkt att kunderna där jag handlar är särskilt otrevliga. De brukar dessutom vara hyfsat bra på att hålla avstånd också. 😊
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
Har inte märkt någon sådan förändring, tycker att folk vanligen är trevliga och hövliga året om. Vill minnas att uttrycket kommer från den tiden när inte alla kunde äta sig mätta och att det är kryddorna som har en viss lugnande effekt på magen.
/Désirée