# Julbakat
Author: Carmarino

Kom mig äntligen för att baka lite, även om julen snart är över. Fast [saffranssnittar](http://tidningenhembakat.se/bloggar/fredriks-fika/saffranssnittar-sega-kolasnittar-med-saffran/) kan man ju äta när som helst. De hade strykande åtgång på eftermiddagsfikan idag.

## Comment 1
Author: VildaVittra

Saffran!!!!🤤 Åt bara en lussebulle i år och den var en besvikelse, köpt sak där den gula färgen inte kom från saffran.

## Comment 2
Author: Tant Grön

Bättre sent än aldrig. Jag bakade lussekatter en vecka efter lucia.

## Comment 3
Author: Carmarino

#1 Dessa smakar verkligen av saffran, så jag rekommenderar verkligen att baka dem. De är dessutom väldigt lätta att göra och de går snabbt att baka.

Tror inte att man behöver "blötlägga" saffranen i sprit om man inte vill, för saffranssmaken kommer fram ändå. Det står lite fel i receptet, eftersom det står att det blir ca 30 stycken. Då får man göra dem väldigt breda, så om man gör dem "normalbreda" (1,5-2 cm) räcker degen till 40-45 snittar. Kollar man på fotot så är det minst 47 snittar där. 🙂

## Comment 4
Author: Carmarino

Det är hög tid att "väcka liv" i den här tråden. Vill ni börja förbereda julbaket redan nu så får ni gärna lägga ut en bild här så att vi andra får lite inspiration. 🙂

## Comment 5
Author: flocken

Nu är det dags att ta fram denna tråd. Lussebullar gjorda.

## Comment 6
Author: Carmarino

Mums! Har ju alla ingredienser hemma, så jag måste verkligen se till att baka lite lussbullar snart. 🙂

Det största problemet är dock att jag inte har plats i frysen. Får nog ge bort lite av bullarna och kakorna som ligger där och tar plats. 😃

## Comment 7
Author: Carmarino

Det var extrapris på saffran när jag handlade idag, så jag köpte två påsar. Dessutom får Childhood 50 öre per såld påse, så lite gott gör det även för andra. 👍🙂

## Comment 8
Author: Carmarino

Råkade hitta det här receptet på [Kokostoppar med saffran och apelsin](https://www.koket.se/kokostoppar-med-saffran-och-apelsin). Blev så sugen på att laga det.

När jag sedan tittade på videon som hör till, så gjorde Roy Fares även [Skurna pepparkakor med mandel](https://www.koket.se/skurna-pepparkakor-med-mandelspan), som var busenkla att göra. Så då blev jag naturligtvis sugen på att baka det också. Får se när jag kan hinna med det.

Inte blev det sämre av att höra julmusiken i videon heller. 🙂

## Comment 9
Author: Carmarino

Ännu en anledning att använda saffran. Som det står i artikeln finns det förvisso en mindre önskvärd biverkning av att äta lussebullar, men ett par stycken kan man ju unna sig. 😉

[https://www.allas.se/nya-halsoron-saffran-gor-dig-lyckligare/](https://www.allas.se/nya-halsoron-saffran-gor-dig-lyckligare/)

## Comment 10
Author: Carmarino

Apropå saffran; det är inte alltid saffran i saffransbullarna. [Så här upptäcker du färgfusket](https://www.allas.se/konditorn-sa-upptacker-du-fargfusket-med-lussekatterna/) med lussekatterna.

## Comment 11
Author: Carmarino

Idag har jag bakat saffransbullar. Orkade inte baka lussekatter, så det fick bli bullar istället. De smakade precis lika gott. 🙂
