# Julens måsten!
Author: elegantbanan

Vad är det ni aldrig skulle tänka er att fira jul utan? Jag skulle aldrig kunna känna samma julkänsla utan pepparkakor, och mammas hemmagjorda älgköttbullar!

## Comment 1
Author: yamher

julskinkan, att koka den och prova smaka den och att den finns med på julbordet. Inte nödvändigtvis det godaste på hela julbordet men det är jul att koka den och äta den. Som tomtegröt, pepparkakor och vörtbröd (med en riktigt god ost till).

## Comment 2
Author: mikkan01

Julmust och mjuk pepparkaka... och vörtbröd!

## Comment 3
Author: elegantbanan

#1 #2 Julskinkan är verkligen riktigt juligt. Och vörtbrödet såklart, hur kunde jag glömma det! :D Kör ni också på dopp i grytan?

## Comment 4
Author: TerriZue

Julgran, julkalendern och en massa, massa julpyssel! :D

## Comment 5
Author: elegantbanan

#4 Julpyssel är sååå mysigt. :D

## Comment 6
Author: Gladasvampen

Jag klarar mig inte utan en gran och massa pynt! Kan leva utan maten och paketen men aldrig tvärt om :)

## Comment 7
Author: elegantbanan

#6 Granen är verkligen en stor del av julen. :D

## Comment 8
Author: jollycox

Julgran och pynt(glitter!) gör hela julen.

## Comment 9
Author: TerriZue

#5 Ja, julpyssel är det bästa och mysigaste jag vet. Jag tjyvstartade redan i augusti med mitt julpyssel. :P 

#6 Håller med dig helt och hållet där. :)

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Gran och pyssel, så mysigt :)

## Comment 11
Author: yamher

Inte för julafton men ljusstakarna o saffransbullar under december månad

## Comment 12
Author: Intehärutandär

Äkta julgran eller tall. 

Sonen. 

Hembakt och nötter att knäcka.

Kalle på tv.

## Comment 13
Author: hanniees

Gran, massor av mysigt julpynt, all julmat och allt gott julgodis!

## Comment 14
Author: Carrosh

Julpynt (här handlar det allra mest om själva stämningen som färgerna och de levande ljusen ger), hyacinter, hemgjorda köttbullar och syrrans sill. Pappas Jansson vill man ju gärna åt också, men den har jag fått klara mig utan i två år då det inte varit praktiskt möjligt för honom att frakta över av den. :(

Levande ljus går inte heller att vara utan..

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Jag får säga Trans-Siberian Orchestra, inte jul utan deras julmusik. 😛

## Comment 16
Author: Mollypierce

Julgodis, pepparkakor, te, filmen elf, musiken, glitter, familjen, gran, must och glögg.

## Comment 17
Author: JMW

Granen!

Ingen gran, ingen jul. 🙂

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Julskinkan och julpyntet! ![Glad](http://julen.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

## Comment 19
Author: tlover

Pynt tror jag , julgran där man ska fira (firar man borta är julgran inte ett absolut måste hemma men kan jag välja har jag såklart gran), god mat och att ge julklappar.

Nån specifik mat är väl inte ett måste (jag har ju varit vegetarian i ca 6 år nu så det mesta är ganska nytt) men det är lite tråkigt utan tofu sk\*nka och skulle pappa ha levt hade jag nog ätit kött iallafall vid jul för han var kock och gjorde underbara, aladober, rullader, syltor och massa annat gott.

## Comment 20
Author: Jessell

Grönkål, julskinka och mupparnas julsaga :)

## Comment 21
Author: GotTreats?

Knäck! 😍

## Comment 22
Author: WinterPrince

Jag firade jul i Storbritannien ett år, och jag saknade verkligen adventsljusstakar/stjärnor i fönstren. Men fick uppleva en del andra fina traditioner som carol singing och kalkonmiddag med klassiska crackers.
